ANASAYFA ORDUSPOR STORE52 ORDUSPOR DERGİSİ MULTIMEDYA İLETİŞİM        
Hoşgeldiniz, ziyaretçi! Lütfen üye girişi yapın veya kayıt olun!
Hakkında Tarihçe Yönetim Kurulu Eski Başkanlarımız Tüzük 19 Eylül Stadyumu Tesislerimiz Sponsorluk MALİ RAPOR Basketbol Puan Durumu Basketbol Lig Fikstürü Orduspor Taraftar Kart Online Bilet Satış Serbest Kürsü Sosyal Medya Türkiye Kupası Amatör Branşlar Futbol Okulları Sağlık Köşesi Başkan Kulüp Üyelerimiz Projelerimiz Fikstür Kulüp Üyeliği

ORDUSPOR TARİHÇE 

 

1960'lı yılların ikicisi yarısı. Anadolu'nun birçok kentinde futbol bilinmezken, tribünlerinde bayanların coşkulu tezahüratlarıyla maç izlediği bir şehir Ordu. O zamanlar Ordu sahalarında iki takım var. Birisi Karadeniz İdman Yurdu, diğeri ise Gençleryurdu. Bu takımlarda sivrilen gençler Ordu Karması'nı oluşturup vitrine çıkardı. İstanbulspor'da, daha sonra da Anadoluhisarı'nda forma giyen Ali Ataoğlu (Kara Ali), Ordu'ya döndükten bir süre sonra kendisinin de forma giydiği Spor Yıldızı takımını kurdu.

 

Ordu'nun bu üç takımındaki yetenekli futbolculardan oluşan, aralarında Kara Ali'nin de bulunduğu Ordu Karması, Mersin'de düzenlenen 1966 Gençler Türkiye Şampiyonası'na katılıyor. Oynadığı futbol ve elde ettiği ikincilik başarısı, o zamanın Futbol Federasyon başkanı Orhan Şeref Apak'ı oldukça heyecanlandırıyor. Öyle ki, Apak, Ordu Karması'nın yıldızı Kara Ali'ye, Orduspor'u Türkiye İkinci Ligi'nde görmek istediğini ve gerekenin yapılmasını söyledi. Formalite işlemlerinden sonra, kuruluş için geçen süreçte çok sıkıntılar yaşandı.
 
Özellikle maddi yetersizlikler. Aynı zamanda Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Ali Ataoğlu, bankadan şahsi kredi alıp Orduspor için kullandığını pek az insan biliyor. Halk Eğitim Merkezi'nde bir araya gelen Ordugücü, Karadeniz İdman Yurdu, Yolaçspor, 19 Eylül ve Ocakspor Kulübü yöneticileri bu oluşum sürecinde birleşme kararı aldılar ve Orduspor'un temelleri böylece atılmış oldu. Renk ve amblem konusunda uzun süren tartışmalar sonrasında mor-beyaz renkler ve fındık amblemi üzerinde anlaşmaya varıldı. Mor ihtirası, beyaz ise başarı ve yüz akını temsil ediyordu. 
 
8 Mart 1967 Çarşamba Karlıbel İşhanı'nda toplanan Orduspor Geçici Yönetim Kurulu, Sicil ve Murakıplar kendi aralarında görev dağılımı yaptı. Devlet memuru olduğu için kulüp başkanlığı yapamayan Ali Ataoğlu yerine Orduspor Kulübü'nün ilk başkanı, İbrahim Köksal oldu. İdare heyeti ise şöyle teşekkül etti: Nedim Aktürk (ikinci başkan), Kemal Ergöknil (umumi kaptan), Nihat Özel (sekreter), Faik İbrişim (muhasip), Hasan Akınoğlu (veznedar), Rıza Şimşek, Halit Gürsoy, Muzaffer Altınel, Abbas Furtun ve Hamdi Özel (üye) Orduspor'un büyük futbol serüvenini başlattılar.
 
8 Nisan 1967 Cumartesi. Ordu halkının sevinci yere göğe sığmaz olmuştu. Bu sevince ortak olan dönemin bakanları, senatörleri, milletvekilleri 100'e yakın araçlık bir konvoyla Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde halkın yoğun çoşkusu, atılan çiçekler ve tezahüratlar altında kente geldiler. Şehrin tüm caddeleri mor-beyaz renklere bürünmüştü. Devlet Bakanı Kamil Ocak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Rafet Sezgin, Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak omuzlarda 19 Eylül meydanına kadar gelindi. Kapalı Spor Salonu'nda Ordu Valisi Mustafa Karaer'in ve bakanların konuşmalarından sonra Orduspor'un Türkiye İkinci Futbol Ligi'ne alındığı resmen ilan edildi.
 
Birkaç ay sonra 1967-68 futbol sezonu başlayacaktı. Kadroda genelde kentin altyapısında oynayan oyunculardan oluşan bir futbolcu topluluğu vardı. Büyük transferler yapılmadı. Çeşitli görüşmelerden sonra Teknik Direktör olarak Galatasaray'ın ve Türk futbolunun unutulmazları arasında yer alan İsfendiyar Açıkgöz ile anlaşmaya varıldı. 38 yaşında olmasına rağmen Orduspor'un ilk profesyonel sezonunda zaman zaman mor-beyazlı formayı giyerek ter döktü. İlk hazırlık maçında kadroda şu isimler vardı. Hüsnü, Nevzat, Ahmet, Teoman, İhsan, Erol, İsmail, Üstün, B.Orhan, Yener, Aydın. Beş bin seyirci önünde oynanan maçı Orduspor 4-0 kazandı. İlk resmi lig maçında ise İzmir Ülküspor ile 2-2 berabere kaldı. 1974-75 sezonunda şampiyon olan Orduspor, gücünü ve başarısını Türkiye Birinci Ligi'nde göstermeye başladı. Ordululara Birinci Lig heyecanını yaşatan Orduspor, 4 sezon sonra Türkiye'nin en iyi takımları arasında dördüncülüğe yükseldi ve UEFA kupasına katılarak Orduspor'un adını Avrupa'ya taşımayı başardı. UEFA kupasının ilk maçında Çekoslavak takım Banik Ostrava'ya karşı 2-0 galip gelen Orduspor, Avrupa basının dikkatini çekti. Ne yazık ki rövanşta aldığı yenilgiyle kupaya veda etti. 
 
ORDUSPOR TARİHÇE BÖLÜMÜ YAKINDA DAHA KAPSAMLI OLARAK YENİDEN HAZIRLANACAKTIR.